Divle Obruk Peyniri %100 Koyun Peyniri (1kg)
Divle Obruk Peyniri %100 Koyun Peyniri (1kg)

Divle Obruk Peyniri %100 Koyun Peyniri (1kg)

Fiyat : ₺200,00(KDV Dahil)
₺200,00 'den başlayan taksitlerle
Gerçek Ürün

Dünyanın en iyi beş peynirinden biri olan Divle Obruk Peyniri, Karaman ili Ayrancı ilçesindeki meralarda otlatılan koyunlardan elde edilen sütlerle üretilmektedir. Ağırlık kekik ve yavşan otlarıyla beslenen koyunlar sütü çok daha yağlı ve kuru madde oranı yüksektir. Lezzetin birinci sırrı, koyun sütünün yağlılık derecesi ve aromatik bir yapıya sahip olmasıdır.

Peynirler yaylalarda seyyar tip mandıralarda hijyen ve sanitasyonu esas alınarak kadınlar tarafından üretimi yapılmaktadır.

 

 

DİKKAT! LÜTFEN OKUYUN!

Piyasada bulunan Divle Obruk Peyniri adı altında satılan, içeriğinde inek sütü bulunan peynirler ile karşılaştırmayınız.

Ayrancı da kurulan kooperatifimiz, üretici kooperatifidir ve gerçek Divle Obruk Peyniri yapmaktadır. Bu peynirler kooperatif güvencesiyle sizlere ulaştırılmaktadır.

ÖNEMLİ!

Ürünlerimiz hiçbir katkı içermez. Tamamen doğal ve orijinal ürünlerdir. Kooperatifimiz tüm üreticiyi bir araya getirerek, ürünlerini doğrudan tüketiciye ulaştırmayı hedeflemiştir.

DİVLE OBRUK PEYNİRİNİN HİKAYESİ:

Dünyanın en iyi beş peynirinden biri olan Divle Obruk Peyniri, Karaman ili Ayrancı ilçesindeki meralarda otlatılan Akkaraman cinsi koyunlardan elde edilen sütlerle üretilmektedir. Rakımı 1800 ila 3000 metre arasında değişen ve Türkiye'nin en kurak bölgesi olması otların dirençli ve aromatik olmasına etki etmektedir. Ağırlık kekik ve yavşan otlarıyla beslenen koyunların sütü çok daha yağlı ve kuru madde oranı yüksektir. Lezzetin birinci sırrı, koyun sütünün yağlılık derecesi ve aromatik bir yapıya sahip olmasıdır.

Koyunlar geleneksel yöntem ile elle sağılır. Daha sonra bu sütler seyyar tip mandıraların sayesinde hijyenik olarak doğallığı bozulmadan şırdan mayasıyla mayalanmaya bırakılır. Mayalamadan 1,5-2 saat sonra teleme adı verilen karıştırma işlemi yapılır. Ardından süzme işlemi yapılarak suyun peynirden ayrılması sağlanır. Bu işlem de peynir, süzme havuzuna alınır ve üzerine ağırlık konularak birkaç saat bekletilir. Süzülen peynir büyük parçalara ayrılır ve temiz suya ıslatılarak sabaha kadar bekletilir. Peynir yapımında en önemli aşamalardan birisi sarı suyun peynirden ayrılmasıdır. Peynir içinde su kalırsa peynirin acımasına ve yenilmemesine neden olur. Basıma hazır olan peynir parçalanarak, koyun derisinden yapılmış olan tulumlara basılır. Bu işlem sırasında tığ yardımı ile tulumun çeşitli yerlerine delikler açılarak peynirin içinde kalan sular dışarı atılır. Peynirin suyu tamamen alındıktan sonra yerin 36 m derinliğinde ve 233 m uzunluğunda ki doğal klima özelliğine sahip Divle obruğuna konulur.

Divle obruk peyniri, sadece koyun sütünden yapılmaktadır. Bu sütlerden elde edilen peynirler nisan, mayıs ve haziran aylarında koyun derisinden yapılan tulumlara basılarak obruk içerisine konulmaktadır.

Mağaranın içindeki uygun nem ve sıcaklığın yanında özel florası içindeki kırmızı küf mantarları peynirin tadını zenginleştirirken, olgunlaştırma sürecinde de aroma artışına neden oluyor.

Divle obruğunda yaklaşık 5 ay süreyle olgunlaşan peynirler mağaranın kendine has rengi olan kızıl tonlarına bürünür. Peynir eşsiz lezzetini sadece Divle Obruk Mağarasında doğal olarak bulunan bakterilerden almaktadır. Bu derilere kırmızı rengi veren bakteriler kesinlikle derinin içerisine nüfuz etmemekte, sadece olgunlaşmasını sağlayarak muhteşem bir lezzet vermektedir.

Ve… dünyaca ünlü gurmelerden Vedat MİLOR’un tasviri ile “Damakta katman katman hissedilen ve aromatik yapısı çok güçlü şahane bir tulum peyniri” ortaya çıkıyor.

Peynirlerimiz mağarada olgunlaşma sürecini tamamladığı için deri şeklinde tüketim de bünyesinde bulunan doğal bakteriler sayesinde küflenme özelliğine sahiptir. Bu da peynirin doğal antibiyotik etkisi olduğunu ve kaliteli olduğunu gösterir.

Bu tulum peynirleri, bir üretici örgütü olan Obruk Süt Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi bünyesinde tüketicilere sunulmaktadır.

 

 

NASIL GÖNDERİYORUZ ?

Ürünlerimizin lezzeti bozulmaması için soğuk zincir kurallarına uygun gönderim yapmaktayız. Taşıma işleminde ısıya duyarlı ürünlerimizi -80 derece dondurulan kuru buz özelliği ile paketliyoruz. Bu yöntem sayesinde yöresel ürünlerimiz en taze haliyle adresinize ulaşmaktadır. Bu işlem ile yolculuk esnasında soğukluğunu yitirmez ve buzdolabından çıkmış gibi soğuk bir halde ulaşır.

Paketleme sürecinde ise hasar görebilecek veya kırılabilecek ürünlerimizi içi hava dolu poşetlere sarıyoruz. Koli içerisinde hareketini engellemek adına ek olarak içerisine strafor köpük ilave ederek zarar görmesini engellemekteyiz. Bu sayede ürünlerinizi güvenli ve hiçbir hasar görmeden sizlere ulaştırmaktayız.

Tüm Türkiye'ye ürünlerimizi Yurtiçi Kargo ve soğuk zincir sistemiyle bozulmadan gönderiyoruz.

 

Yöresel lezzetlerin adresi obruk süt ürünleri olarak organik ve güvenilir ürünleri sizlere sunuyoruz. Ürünlerimiz, verdiğimiz hizmetlerimiz hakkında düşünce ve fikirlerinizi bizimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz. 

Keyifli Alışverişler!

Benzer Ürünler
Etiketler
Divle, Divle Obruk, Divle Obruk Peyniri, Divle Obruk Peyniri 100, Divle Obruk Peyniri 100 Koyun, Divle Obruk Peyniri 100 Koyun Peyniri, Divle Obruk Peyniri 100 Koyun Peyniri 1kg, Divle Obruk Peyniri 100 Koyun 1kg, Divle Obruk Peyniri 100 Peyniri, Divle Obruk Peyniri 100 Peyniri 1kg, Divle Obruk Peyniri 100 1kg, Divle Obruk Peyniri Koyun, Divle Obruk Peyniri Koyun Peyniri, Divle Obruk Peyniri Koyun Peyniri 1kg, Divle Obruk Peyniri Koyun 1kg, Divle Obruk Peyniri Peyniri, Divle Obruk Peyniri Peyniri 1kg, Divle Obruk Peyniri 1kg, Divle Obruk 100, Divle Obruk 100 Koyun, Divle Obruk 100 Koyun Peyniri, Divle Obruk 100 Koyun Peyniri 1kg, Divle Obruk 100 Koyun 1kg, Divle Obruk 100 Peyniri, Divle Obruk 100 Peyniri 1kg, Divle Obruk 100 1kg, Divle Obruk Koyun, Divle Obruk Koyun Peyniri, Divle Obruk Koyun Peyniri 1kg, Divle Obruk Koyun 1kg, Divle Obruk 1kg, Divle Peyniri, Divle Peyniri 100, Divle Peyniri 100 Koyun, Divle Peyniri 100 Koyun Peyniri, Divle Peyniri 100 Koyun Peyniri 1kg, Divle Peyniri 100 Koyun 1kg, Divle Peyniri 100 Peyniri, Divle Peyniri 100 Peyniri 1kg, Divle Peyniri 100 1kg, Divle Peyniri Koyun, Divle Peyniri Koyun Peyniri, Divle Peyniri Koyun Peyniri 1kg, Divle Peyniri Koyun 1kg, Divle Peyniri Peyniri, Divle Peyniri Peyniri 1kg, Divle Peyniri 1kg, Divle 100, Divle 100 Koyun, Divle 100 Koyun Peyniri, Divle 100 Koyun Peyniri 1kg, Divle 100 Koyun 1kg, Divle 100 Peyniri, Divle 100 Peyniri 1kg, Divle 100 1kg, Divle Koyun, Divle Koyun Peyniri, Divle Koyun Peyniri 1kg, Divle Koyun 1kg, Divle 1kg, Obruk, Obruk Peyniri, Obruk Peyniri 100, Obruk Peyniri 100 Koyun, Obruk Peyniri 100 Koyun Peyniri, Obruk Peyniri 100 Koyun Peyniri 1kg, Obruk Peyniri 100 Koyun 1kg, Obruk Peyniri 100 Peyniri, Obruk Peyniri 100 Peyniri 1kg, Obruk Peyniri 100 1kg, Obruk Peyniri Koyun, Obruk Peyniri Koyun Peyniri, Obruk Peyniri Koyun Peyniri 1kg, Obruk Peyniri Koyun 1kg, Obruk Peyniri Peyniri, Obruk Peyniri Peyniri 1kg, Obruk Peyniri 1kg, Obruk 100, Obruk 100 Koyun, Obruk 100 Koyun Peyniri, Obruk 100 Koyun Peyniri 1kg, Obruk 100 Koyun 1kg, Obruk 100 Peyniri, Obruk 100 Peyniri 1kg, Obruk 100 1kg, Obruk Koyun, Obruk Koyun Peyniri, Obruk Koyun Peyniri 1kg, Obruk Koyun 1kg, Obruk 1kg, Peyniri, Peyniri 100, Peyniri 100 Koyun, Peyniri 100 Koyun Peyniri, Peyniri 100 Koyun Peyniri 1kg, Peyniri 100 Koyun 1kg, Peyniri 100 Peyniri, Peyniri 100 Peyniri 1kg, Peyniri 100 1kg, Peyniri Koyun, Peyniri Koyun Peyniri, Peyniri Koyun Peyniri 1kg, Peyniri Koyun 1kg, Peyniri Peyniri, Peyniri Peyniri 1kg, Peyniri 1kg, 100, 100 Koyun, 100 Koyun Peyniri, 100 Koyun Peyniri 1kg, 100 Koyun 1kg, 100 Peyniri, 100 Peyniri 1kg, 100 1kg, Koyun, Koyun Peyniri, Koyun Peyniri 1kg, Koyun 1kg, 1kg,