OBRUK PEYNİRİ

 

Dünyanın en lezzetli peynirleri arasında olan obruk peyniri, kendine özel tadı ve aromatik yapıya sahip olmasıyla bir çok kişi tarafından oldukça beğenilmektedir. Yeni yeni keşfedilmeye başlayan bu peynir çeşidi doğal yöntemler kullanılarak yapılmaktadır ve son derece sağlıklıdır.


Obruk peyniri, Karaman ili Ayrancı ilçesindeki meralarda otlatılan ağırlıklı olarak kekik otlarıyla beslenen koyunların sütünden yapılmaktadır. Sütün yağlılık derecesini civarda bulunan doğal ve besleyici otlar belirlemektedir.


Koyunlar geleneksel yöntem el ile sağılır. Sağılan süt süzülür ve 65 dereceye yakın ısıda pişirilir. Pişirilen süt soğumaya bırakılır. (Hava şartlarına göre) 32-33 derece de soğutulan süt şırdan mayası ile mayalanır. Yaklaşık 1-2 saat mayalanmaya bırakılan süt, süzme kazanlarına alınır ve kırma işlemi yapılır. Kırma işleminde peynir sarı suyundan arındırılır. Sarı suyundan arındırılan obruk peynirinin üzeri temiz bezle kapatılır ve ağırlık konulur. Bu işlem ile 1 saat bekletilen peynir tamamen sarı suyundan ayrılır. Ardından peynirler kalıplar halinde kesilir ve 8-9 saat dinlendirilir. Dinlendirilen peynir temiz bir su içerisinde 1 saat bekletilir. Dinlenen peynirler parçalanarak tulumlara basılmaya hazır hale getirilir. Peynirler, tamamen koyun derisinden yapılmış olan tulumlara basılır. Basılan tulumlar güneş görmeyen bir ortamda 3-4 gün dinlenmeye bırakılır. Sarı suyunu tamamen atan peynirler olgunlaşması için obruk mağarasına konulur. (Peynir altı suyunun atılmaması peynirin acımasına neden olduğundan bekletilme aşamalarına özen gösterilmelidir.) Yerin 35 metre derinliğindeki mağara da yaklaşık 4-5 ay bekleyen peynirler tüketime hazır hale gelir.


Obruk peyniri koyun sütünden yapılmaktadır. Yıl boyunca imalatı mümkün olmayan peynir nisan ayında başlanır haziran sonuna kadar devam eder.


Obruk peynirinin eşsiz olması koyun sütünün özelliği ve obruk mağarasında bekletilerek olgunlaşmasına dayanır.


Mağaraya konulan peynirler zamanla olgunlaşır ve muhteşem tadına bu bekleme sırasında kavuşur. Bekleyen obruk peyniri bu süre içerisinde açık mavi renginde küf ile kaplanır. Bu süre boyunca peynirin tadında hiçbir bozulma olmaz.


Mağara içerisinde nem ve sıcaklığın yanı sıra özel florası peynirin tadını zenginleştirirken, olgunlaşma süresinde mağara içerisinde doğal olarak bulunan bakteriler aroma artışına etki eder.


Hazırlanan obruk peyniri, bir üretici örgütü olan Obruk Süt Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi bünyesinde tüketicilere sunulmaktadır.


ÖNEMLİ!

Ürünlerimiz hiçbir katkı içermez. Tamamen doğal ve orijinal ürünlerdir. Kooperatifimiz tüm üreticiyi bir araya getirerek, ürünlerini doğrudan tüketiciye ulaştırmayı hedeflemiştir.

DİKKAT! LÜTFEN OKUYUN!

Piyasada bulunan Obruk Peyniri adı altında satılan, içeriğinde inek sütünden yapılmış peynirler ile karşılaştırmayınız. 
Ayrancı da kurulan kooperatifimiz gerçek obruk peyniri yapmakta ve bu peynirler kooperatif güvencesiyle sizlere ulaştırılmaktadır.